sarkanyvar
A Fogadóban
 
A Fa alatt
 
Nézd őket meg!
 
Kisasztal
Nézgelődés közben is üzenhettek a másiknak! Ha figyeltek erre a kis üzenőfalra, akkor sok haverra tehettek szert!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Magus
Magus : Ynevi Szószedet

Ynevi Szószedet

Ismeretlen  2005.02.15. 13:27

Gondolom már mindenkinek akadtak problémái RPG játszás közben, pl. : Nem értett egy szót. Ez a M.A.G.U.S.-hoz kapcsolódó eddigi legnagyobb szógyűjtemény!

Webstyle produced NavBar hitetlenhomepage

Ynevi Szószedet

Abaszisz

A Quiron-tenger déli partján, az Onpor-medencében élõ nomád törzseket a Pyarron szerinti XVIII. században egyesítette egy messzi földrõl számûzött hercegi sarj, Hiere Otlokir. A királyság fõvárosa a félmillió lakosú Ifin. A síkvidéken Tharr, Uwel és Dreina kultusza dívik, a hegyek lábainál élõk Ranagolt imádják. Ifinben székel Észak-Ynev leghírhedtebb méregkeverõ szektája, közismertek boszorkánymesterei és fegyverkovácsai is. A kontinensen csak itt, az Onpor-hegységben bányásznak abbitot - e monopólium teszi Abasziszt a Quiron-tengermellékének jelentõs hatalmává. (lásd még: Szigetbirtok)

 

Abbit-acél

Rendkívül értékes vas-abbit-ezüst ötvözet. A Pyarron szerinti XX. században kezdték alkalmazni Abasziszban. Különösen ellenálló a fizikai behatásokkal szemben, emellett rugalmas, könnyen megmunkálható. Rendszerint pajzsok, ritkább esetben páncélok és vértek elõállításához használják. Az alkotóelemek arányának titkát csak a négy legnagyobb abasziszi fegyverkovácsklán tagjai ismerik.

 

Abdul al Sahred

A Pyarron szerinti V. században született dzsad, minden idõk legnagyobb nekromantája. Tõle származtatják a teljes Necrográfiát. Abdul al Sahred életútját számos titok és találgatás övezi. Haláláról sincsenek pontos adatok: egyes híresztelések szerint még a VIII. században is felbukkant Erion környékén.

 

Abrado

Gorvik királyság legészakibb, az Abradói fennsíkon elterülõ, szabadosságáról közismert tartománya. Uralkodói emberemlékezet óta a Rabuchini hercegi családból kerülnek ki.

 

A’frad

Helyesen a’frad; kyr nyelvbõl származó csatakiáltás, melyet Mogorva Chei honosított meg a kalandozók, illetve Arel papjai között. Jelentése: "Harcba!"

 

Ahan’NataKhan

Annak a – valaha kráni – renegát határvidéki fejvadászklánnak a titkos neve, mely önhatalmúlag felmondta a Tizenhármaknak tett hűségesküjüket, és a külvilágiakhoz fordult. Legismertebb alakja Anat-Akhan.

 

Airun Al Marem

A Hetedkor legnevesebb Darton-prófétája, karizmatikus egyéniség. Nemesi családban jött a világra a Pyarron szerinti 3644-ben. Tizennyolc esztendõsen szentelték Darton papjává, ám csakhamar elcsapták, mert rendhagyó módon értelmezte istene tanításait. 3675-ben találkozott a Vaskezûként emlegetett Alex con Arvionival. Utazásaik során egy éjszaka istene testet öltött elõtte, felszólította, hogy alapítson számára birodalmat, és szent pallossal ajándékozta meg. A megnyilatkozás nem maradt hatástalan: Airun Alex segítségével létrehozta a Darton-lovagok rendjét, s szakított a pyarroni hagyományokkal. Darton-papok sokasága csatlakozott hozzá, mozgalma rohamosan terebélyesedett. 3676-ban, Pyarron pusztulásakor Darton legfõbb papjának, prófétájának és földi helytartójának kiáltották ki.

3685-re lovagrendje hallatlanul megerõsödött, ám ekkorra Pyarron is kiheverte a Dúlás okozta megrázkódtatást, és Airunt renegát szektájával együtt kitagadta. A próféta válaszul szent háborút hirdetett a város ellen, amelynek hatására rablóhadjárat rablóhadjáratot követett a Délvidéken. 3691-ben Al Marem végleg Északra települt, s székhelyét a Városállamokhoz tartozó Rowonba tette át.

 

Alex con Arvioni

A Hetedkor híres kalandozója, akit a források többsége Vaskezûként emleget. Amund származása dacára - a Pyarron szerinti 3610-es években jött a világra Ibara egy titkos városában - vad gyûlölet fûti az žsi Nép fiai, különösen Amhe Ramun hívei iránt, akik egész családját kiirtották. Az elárvult, kitaszított fiút egy hajóskapitány (rossz nyelvek szerint kalóz) nevelte, s utóbb egy gorviki kikötõvárosban adott túl rajta. Alex kovácsinaskodott, egy magának való tolvajtól elsajátította az alvilági érvényesülés tudományát, majd nekivágott a nagyvilágnak. Tizenöt esztendõsen kiszakadott elfek közé került, s egy évtizeden belül a Délvidék ünnepelt gladiátora vált belõle.

Mondják, elsõ megbízását arénagyõzelmei miatt kapta, a pyarroni titkosszolgálati feljegyzésekben azonban már kalandozóként szerepel; a P.sz. 3675. esztendõben Krán hegyei közt - általános megdöbbenésre - sikerült elpusztítania a Kráni Tizenhármak egyikének emberi testét. Egy évre rá Ibarába ment, hogy bosszút álljon övéiért, de a szerencse ezúttal elpártolt tõle: Amhe Ramun hat-nebjei fogságba ejtették, amund kínrituálé keretében megfosztották bal karjától, s ha társai késlekednek, minden bizonnyal fel is áldozzák a kék hold szörny-istenének.

Alex lendületét nem törte meg a kudarc: hiányzó balját felgyógyulása után egy isteni ereklyének mondott feketeacél kézzel pótoltatta, és tovább járt a kalandozók útján. Airun Al Marem a segítségével alapította meg Daron szakadár lovagrendjét, s a Vaskezû úgy határozott, élete hátralevõ részét az eljövendõ árnyékbirodalom ügyének szenteli.

 

Alidar

Északkelet-Ynev hírhedett, nehezen megközelíthetõ városállama - az Anublien-tóvidék egyik szigetének dísze. Különlegességét a Pyarron szerinti XI. század óta közismert szolgáltatása adja: rendelésre minden elképzelhetõ igény kielégítésére alkalmas leányokat nevel. E leányok feleségnek, szeretõnek, ágyasnak egyaránt megvásárolhatók, státusuk nem sokban különbözik a rabszolgákétól, értékük azonban lényegesen felülmúlja azokét. Emiatt elsõsorban fõnemesek, tehetõs kalmárok keresik fel Alidart, melynek gazdagságát, rendjét a kíméletlenségig szigorú, kívülállók számára olykor érthetetlen törvények szabályozzák.

 

Alidax úrnõje

A hírhedett Sinil Dialaid a Pyarron szerinti 3584-ben, befolyásos nemesi család gyermekeként jött a világra az Abaszisztól keletre fekvõ Alidaxban. Anyja - aki maga is járatos volt a mágikus tudományokban - a születését követõ Éjközépkor álmot látott, mely felfedte elõtte az újszülött hatalmának valódi nagyságát.

Sinil élete elsõ tizennégy évét a városállam falai közt töltötte, ahol már tudatra ébredésének hajnalán, a betûvetés megismerésével egyidõben megkezdte mágikus tanulmányait. Anyja utóbb Toronba vitette, ahol új mesterekhez került. A császárság hírhedt boszorkánymesterei kiváló tanítványra akadtak személyében. Az immár huszonéves Sinilt anyja többször is hazarendelte, a lány azonban szembeszegült akaratával, és Toronban maradt.

Az elkövetkezõ esztendõkben több tucat szeretõje volt, az Ikrek szektájából éppúgy, mint a fekete mágia avatott ismerõi közül. Közös csak egy volt mindannyiukban: hatalommal rendelkeztek. E hatalom pedig egyre gyarapította Sinil befolyását mind Toronban, mind szülõhazájában, Alidaxban. Huszonöt évesen már százak lesték minden kívánságát; ezidõtájt jutott tudomására Abdul al Sahred, a legendás nekromanta sírjának holléte is. Az óvatlan boszorkánymester, ki egy mámoros éjszakán megosztotta titkát az alidaxi nõvel, két hónappal késõbb, a sír keresésére indított küldetés során már csak üres kamrákat talált: Sinil birtokába kerültek a dzsad tudós feljegyzései, az alidaxi boszorkány az életerõ tudományának mesterévé vált. Visszatért Alidaxba, és három évvel késõbb elfoglalta a városállam trónját. Az elõzõ Boszorkányúrnõ különös körülmények közt halálozott el, ám az okokat Sinil beavatása után senki sem kereste már.

Az Œrnõ mindvégig jó kapcsolatban maradt Shulur boszorkánymestereivel; ez részben Sigur báró személyének volt köszönhetõ - a toroni születésû férfit Sinil a városállam rabszolgái közül "emelte át" vánkosai közé, s utóbb komoly feladatokkal bízta meg.

Az Œrnõ évtizedeken át irányította Alidaxot, s mágiával õrizte meg fiatalságát. Élete sokáig mentes volt a kudarcoktól - ez magyarázhatja a gyûlöletet, mellyel Rosanna de Lamar iránt viseltetett, egy többek szerint jelentéktelen szerelmi ügy következményeképp. A boszorkányasszony mágiával csúfította el a kalandozólányt; nem tudhatta, milyen kemény ellenfelet szerzett a majdani Kilencedik Vörös Hadúr személyében.

 

Alyr Arkhon

Ember anyától, szürkeelf apától származó félelf. Erionban látta meg a napvilágot ikertestvérével, Tret Arkhonnal együtt a Pyarron szerinti 3610-ben. Apjuk, a Sirenar Szövetség hercege két évre rá, egy Calowynre indult expedícióval együtt eltûnt. Anyjuk, Alimare Viniel 3614-ben K'Harkad ikerhegye felé, a Livinai Gyülekezet összejövetelére indult, a K'Wyn Lioron átkelve azonban Tharr szerzetesek fogságába esett, és áldozatként végezte a Háromfejû oltárán - gyermekei árván maradtak. Nõvére, akire az ikreket bízta, egészen 3619-ig töprengett, azután Alyrt Doranba, Tretet Shadonba küldte tanulni. Tret, a fiatalabb fiú rövidesen a Szürkecsuklyások nevû alvilági szervezet soraiba került, Alyr pedig a mágikus tudományok novíciusa lett. Hamar kitûnt éleselméjûségével, s mesterei legnagyobb megdöbbenésére a nekromanciának kötelezte el magát. Adeptusi beavatására 3644-ben került sor. Ezután újabb két évtizeden át ki sem tette lábát a Szarvtoronyból: Abdul al Sahred munkáját, a Necrográfiát tanulmányozta, s megírta elsõ könyvét, mely a nekromancia újszerû értelmezésével tûnt ki. Mikor 3666-ban öccse Erionba hívta, végre felkerekedett. A találkozás mély benyomást tett rá, szívébe zárta Tretet, s oldalán járta a világot négy esztendõn át. A Pyarron szerinti 3670-ben öccse eltûnt, s két hónap múltán megérkezett halálának híre. Alyr megkeseredett, s ettõl fogva maga is a halált kereste; részt vett az 3671-72-es toroni hadjáratban, de még sebet sem sikerült kapnia. A következõ évben felkereste apja hazáját, Sirenart, majd, mivel ott sem találta a helyét, átkelt a Riegoy-öböl túloldalára, s bejárta a Shanice-hegységet. Hogy itt pontosan mire bukkant, soha senkinek nem árulta el - életkedve visszatért, noha cinikusabb lett, mint valaha. Visszatért Doranba ahol hamarosan a Varázslótanács tagjai közé választották. Bár a Vörös Hadurak szolgálatába szegõdött, megmaradt kalandozónak: 3676-ban csatlakozott az Amhe Ramun fegyvereinek elpusztítására induló válogatott társasághoz.

A kudarcba fúlt küldetés a tapasztalatokon túl Airun al Marem barátságával gazdagította. Csodával határos menekülése után megtért Doranba, s csak két évvel késõbb indult útnak megint - ezúttal tizenkét évet töltött távol, és mikor hazatért, nagyobb erõknek parancsolt, mint bármikor azelõtt.

A Pyarron szerinti 3691-ben Gro-Ugonban bukkant fel, hogy Orwella követõit kijátszva megszerezze a fekete tõrt, amelynek segítségével övéi a kitaszított újbóli testet öltését remélték megakadályozni.

 

Amadeus Rabuchini am Abrado

A gorviki Abrado tartomány uralkodócsaládjának sarja. A Pyarron szerinti 3663-ban született, de az akkori viszályok miatt nem kerülhetett a hercegi trónra. 3682-ben, a Nagy-Gorviki tanácsülés befejeztével, miután a királyság egyesítésére irányuló törekvéseket Akvilona tartomány fõpapja, Gecha Girini Ranashavik segítségével megakadályozták, elhatározta, hogy visszaszerzi jogos örökségét, s egy kalandozókból verbuvált csapattal Warvik tartományba ment, hogy Ranagol õsi szentélyében magától az istentõl kérjen támogatást. A küldetés kudarcba fulladt, a társaság tagjai az ilanori bárd, Tier Nan Gorduin kivételével elhullottak.

 

Amhe Ramun

Az amund, más néven az Ősi Nép négy istenének egyike, a kék hold ura; az amund mitológiában a gonoszság megtestesítõje, Themes, a napisten, és Refis, a földanya gyermeke. Hívei a Pyarron szerinti 3692-re várják alászállását, mely nézetük szerint az amundok újbóli felemelkedésének, egész Yneven végigsöprõ bosszúhadjáratának nyitánya lesz.

 

Amnet on Keilor

A Pyarron szerinti 3618-ban született toroni fõnemes, a Láncbarátok elnevezésû rabszolgakereskedõ testvériség egyik fõ patrónusa, a császár és a Boszorkánymesterek kegyeltje, élete utolsó évtizedében a Keleti Hadtest parancsnoka.

Családja - mint a legtöbb Tharr-hitû nemesi família - a lázadó kyr Hatalmasok egyikéig vezeti vissza eredetét, s mert kezdettõl birtokol egyet az Ötödkor szent ereklyéi közül, hellyel és szavazattal rendelkezik a Birodalmi Gyûlésben. Amnet - másodszülött lévén - sosem viselte a tanácsnokok vörös-fekete talárját: ifjúkorában katonának állt, s csak kivételes alkalmakkor látogatott haza. Számos kisebb hadjáratot vezetett Toron északi határain túlra, vezéri hírnevét azonban nem ezek a portyák, inkább az udvarhoz küldött ajándékok öregbítették. Beszélik róla, még így sem jutott volna magas posztra, ha anyját nem fûzik gyengéd szálak Tharr befolyásos fõpapjainak egyikéhez. E máig ismeretlen személy egyengette Amnet útját - rossz nyelvek szerint azért, mert maga nemzette a bõvérû arisztokrata nõnek, aki mindvégig a kezében tartotta.

Keilor grófja, a kíméletlen szigoráról közismert férj, a rettegett és megvetett "Gyermekölõ" apa a Pyarron szerinti 3692-ben, Adron Kvartjának elsõ havában esett el az Alidar falainál vívott ütközetben, ahol Calyd Karnelian, a Hetedkor egyik stratégiai lángelméje, Abaszisz partmenti szigeteinek hercegkapitánya volt az ellenfele.

 

Amund Háborúk Kora

Az Ötödkor elf elnevezése. A két idegen faj megérkezése és a háború kirobbanása utáni ezer esztendőben a Szépek Népe nem avatkozott be tettlegesen egyik oldalon sem. Csupán a folyamatos zaklatások hatására léptek be a háborúba, amely a teljes vereségükkel végződött: Pyarron előtt 2500 tájékán a Délvidék keleti és északi részeit feladva vosszavonultak, hogy egy Tysson Lar nevű város felépítésével újjáélesszék a közösségi szellemet, s visszaadják a népnek régi erejét.

 

Anuria

Az Anuriának nevezett fennsík az Ygil-sivatag közepén fekszik, gyakorlatilag megközelíthetetlen. Tengerszint feletti magassága mintegy másfélezer láb, majdhogynem függõleges sziklafalak határolják. A fennsíkon folyó életrõl megbízható forrásokban még utalások sem találhatók, a legenda azonban azt tartja, hogy az Anvariáról érkezett sárkányok leszármazottainak birodalma rejtõzik ott. Több krónikás beszámolt arról, hogy a kyr háború végsõ csatáiban Jahrn-On Kryelt sárkánylovasok légiója segítette gyõzelemre. E harcosokat a hagyomány anuriai sárkánylovasokként emlegeti.

 

Anvaria

A világ második legnagyobb kontinense, amely Ynevvel átellenben - egyes források szerint "messze napkeleten" - található. Területe hozzávetõleg huszonötmillió négyzetmérföld. Kereskedelmet mindössze parti városai folytatnak Ynevvel. Mindez ideig huszonhat ynevi expedíció indult a földrész belsejének felkutatására, de egyetlenegy sem tért vissza.

A legendák szerint Anvaria sárkányok õshazája - e lények a történelem elõtti idõkben a Calowynról származó kyrek legádázabb ellenségei voltak. Az Enrawelli Tudástár szerint huszonhat évezreddel ezelõtt a kyrek pusztító háborút vívtak Anvaria lakóival, ám a teljes pusztulást megakadályozandó, végül békét kötöttek, amelyben kimondták, hogy egyik nép fiai sem léphetnek soha a másik földrészre. Egyes legendák arról is beszámolnak, hogy az Anuriai-fennsíkon élõ, úgynevezett sárkánylovasok voltaképpen Anvaria õslakóinak leszármazottai, akik a kyrekkel egy idõben érkeztek Ynevre, ezeket az állításokat azonban sem bizonyítani, sem cáfolni nem sikerült.

 

Aranykör lovagrend

Elorand lovag által, Pyarron építésekor alapított rend. Védistene Krad, tagjait gyakorta Krad-lovagoknak is nevezik. Székhelyük a város pusztulásáig Pyarronban volt - s bár a Délvidék lovagjainak színe-virága együtt pusztult az Égi Templommal, Krán pribékjei megízlelhették már az új, ifjú nemzedék vasát. Második legjelentõsebb rendházuk Erigowban található. Ismertetõ jegyük a fehér paláston tündöklõ aranyszín kör.

 

Arel

A pyarroni panteon fõistenének forróvérû, csapodárnak tartott párja, a Harc és Természet istennõje. A vakmerõség, esztelen bátorság meggyõzõdése szerint a legfõbb erény. Határtalan felelõtlensége volt egyik oka annak, hogy bár hatalom dolgában felülmúlja férjét - Orwella utolsó lázadását is õ fékezte meg -, mégsem õt választották az istencsalád fejévé. Kedveli az egyedi hõstetteket, különösen azokat, amelyeket puszta virtusból, az õ kedvéért hajtanak végre. Papjai általában kalandozók, Ynev legnagyobb szélhámosai, de esztelen vállalkozásaikról, öngyilkos hõstetteikrõl éppúgy ismertek. Arel szent állata a sólyom, elpusztítása a legnagyobb véteknek számít a szemében. Szentélyei a kontinens erdeiben, magányosan állnak, csak fából, vagy más növényi anyagból épülnek. Kultusza elsõsorban az Északi Szövetség államaiban, illetve a délvidéki Yllinorban terjedt el.

 

Arguren

Legendás városállam a Quiron-tenger medencéjének délkeleti részén; beszélõ neve a közös nyelven Ezüstrévet jelent. A hagyomány szerint nagymúltú, különös nép menedéke volt a Hatodkor zûrzavarát követõ felvirágzás idején, gazdagságát és hatalmát õsi (talán még a kyrek elõtti idõkbõl származó) titkoknak köszönhette. Urait bizonyos források alakváltó zaudereknek, mások õrült mágusoknak, megint mások anur szakadároknak vélik - tény mindenesetre, hogy a tizenharmadik Zászlóháború idején (P.sz. 3616) egy toroni hajóraj megközelítette, és tûzköpõkkel elpusztította. A shuluri Birodalmi Levéltárban, mely a Hetedkor hajnala óta minden valamirevaló hadijelentést megõriz, csak a támadásnak találni nyomát, partraszállásra (bizonyára jó okkal) sem ekkor, sem késõbb nem került sor.

Arguren romjainak helyét mostanság már csak a beavatottak, az északi és a császári kémszolgálat tisztjei - s persze egyes kalandozók ismerik.

 

Armador Dogan an Godora

A hajdanvolt Godorai birodalom grófja, Ranagol eltökélt híve. A kardforgatáson kívül a sötét tudományok gyakorlásában is jeleskedett. A Pyarron szerinti 1675-ben bekövetkezett halálát örök vetélytársa, Raginal Gramen (birodalmi õrgróf) árulásának tulajdonítják. A hagyomány szerint szörnyû esküvéssel fogadta: visszatér.

 

Aquirok

Nem emberszerű ősfajok; tisztázatlan körülmények közt kerültek Ynevre az idõk hajnalán. Valaha a napvilágon éltek, az Ûidõk háborúi azonban a föld vagy a víz alá kényszerítették õket, ahol korcs civilizációik a mai napig léteznek. Aquir a sötét mágia legtisztább nyelvezete; olyannyira átitatódott a fekete mágia hatalmával, hogy minden egyes vigyázatlanul kiejtett szó halált, vagy még rosszabbat jelent a próbálkozók számára. Shackallor, a Kráni Tizenhármak leghatalmasabbika Sötét tudomány címû munkáját aquirul írta, s csak utóbb ültette át emberi nyelvre. Az aquir elsõsorban írott formában ismert, kiejtésével ma már csak egyes kráni varázslóiskolák, nekromanciával foglalkozó mágusok, s persze maguk az aquirok vannak tisztában.

 

Aquir Háborúk Kora

Újabb bizonytalan meghatározás; feltehetőleg a Másod- és Harmadkor fordulójára tehető véres elf-aquir csatározások ideje. Bizonyosan eltartott legalább másfélezer esztendeig, s jókora, az időjárásra és a földrajzra kiható változásokat eredményezett. Az első Káoszkor végét jelezte – az aquirok a föld alá kényszerítését az elfek azóta rendszeresen megünneplik. Ezidőtájt veszett el az ómágia jó része is.

 

Asa Foetida

Bántó illatú füstölő, melyet démonidézésekkor égetnek el a beavatottak. Titkos összetevői: kráni bürök, fekete henna, bezoárkő, mandragóragyökér és még sok kráni, és egyéb növény.

 

Ashirru

Kráni elf beavatott, mágiahasználó, akinek szakterülete a különféle asztrális manipulációkat öleli fel, első sorban az asztrálsíkon honos élőlények uralma alá hajtását. Mestersége inkább a démonidézőkével rokon, mint a közönséges asztrálmágusokéval, mert gyakran igényel kíméletlen erőszakot, sőt, véráldozatot.

 

Bannara

A különleges kráni mérgek összefoglaló neve. A fejlettebb bannarák, már mágikus úton kitenyésztett, élő, tudattal rendelkező szervek.

 

Beavatott

Speciális feladatkört ellátó nagytekintélyű személyek egyes kráni fejvadász-klánokban. Például: boncmester, démonlovas, méregmester, tűmester stb.

 

Birak Gal Gashad

A Hetedkor leghíresebb gro-ugoni vezére; alakja köré már életében legendák szövõdtek. Az ork írásbeliség hiányosságai miatt nehéz - ha ugyan nem lehetetlen - születésének pontos dátumát meghatározni, ám szinte bizonyos, hogy a nagy esemény a Pyarron szerinti 3500-as évek elején történt: Gashad tetteirõl a III. évezred derekán már rendszeresen megemlékeznek az északi krónikák.

Azt tartják róla, az orkok által ismert világ egészét bejárta - erre vall, hogy számos nyelvet beszélt, s hogy ízlése, stílusa is pallérozódott valamelyest. Toron oldalán vett részt a tizenkettedik és tizenharmadik Zászlóháborúban; Calyd Karnelian apjához, Abaszisz partmenti szigeteinek akkori hercegkapitányához a fegyverbarátság erõs köteléke fûzte.

Százötven évesen, bölcsen és viharverten, élõ legendaként tért meg fajtársai közé Gro-Ugon gyepûire. Párviadalban legyõzte a Látók törzsének fõnökét, s átvette az uralmat az orkok által Ag'Garachnak (Nagy Lapos) nevezett síkságon. A nemzetségek 3624-es háborújában megint diadalmaskodott, ám sikerével számos ellenséget szerzett más törzsek, valamint a Kard Testvériség soraiban. 3640 telén híre kelt, hogy bérgyilkosok végeztek vele - a szóbeszédek hátterében természetesen õ maga állt. A Látókat ettõl fogva hivatalosan elsõszülöttje, Damer vezette, akit számos különös fortélyra - így a betûvetésre is - kitanított.

Tudomásul vette, hogy népe rabszolgákat tart, bár a szolgák leölését és kínzását nem engedte - az okos önérdek mást diktált neki. Áldását adta a Kacagókkal kötött formális szövetségre, ám kíméletlenül torolt meg minden, a Látók életterének megnyirbálására irányuló kísérletet. Számos asszonyt emelt maga mellé, akiktõl az idõk során - óvatos becslések szerint - két-háromszáz gyermeke született.

A titokzatos Bid'Barugh (Acélkarú Szellem-Atya) tudata fejlesztésében találta meg az igazi felüdülést. Bár megjelenése nem sokban különbözött a többiekétõl, tiszteletet parancsoló személyiségével elsõ látásra kirítt közülük, s primitív nyelvezetüket sem minden malícia nélkül használta. Elméjének hatalma idõs korára - mire szedett-vetett hadai egységes, ütõképes sereggé lettek - egy kalandozónak is dicsõségére vált volna.

Különleges képességeit és rendkívüli intelligenciáját felhasználva rövid idõn belül olyan államot hozott létre, mely, ha fõvárosa nem is volt - sõt, területileg sem lehetett behatárolni, hisz a törzsek állandó vonulásban, mozgásban voltak -, szervezettség dolgában az északi birodalmakkal vetekedett. Gashad mesterien egyensúlyozott Toron és a Szövetség között a tizennegyedik Zászlóháború során: zsákmányszerzõ hadjáratot indított délnyugatnak, az erõsségek, a seregek útjából azonban rendre kitért. Mondják, tanáccsal látta el a kilencedik visszaszerzésére küldött kalandozókat, s hogy ügynökei számos információt váltottak csengõ aranyakra Doranban - igaz vagy sem, tán csak õ maga tudja. Kétségbevonhatatlan tény, hogy a Szövetség vinali gyõzelmének híre már a hazavezetõ úton érte, s hogy csapataival már-már csodás módon tért ki a délnek zúduló ilanori lovasság útjából; mikor Gro-Ugon gyepûin harcba szállt a Vérivók megritkult seregével, gyõzelme egy pillanatra sem lehetett kétséges.

A belháború - akár az embereké - persze nem fejezõdött be egykönnyen. A Kard Testvérisége által feltüzelt Irtóztatók és Irgalmatlanok, no meg a Vérivók hírmondói kemény ellenfélnek bizonyultak. Gashad, hogy fölényüket kiegyenlítse, maga mellé állította és felfegyverezte a Holdimádókat - e kis lépés döntõ fordulatot hozott a küzdelem menetében. 3702-ben az Acélkarú Szellem-Atya csapatai elfoglalták Reagot, felégették a Kard Testvériségének Fekete Erõdjét, s kíméletlenül leszámoltak a Weeb'Bhaeru-Shadagg'Ghaukar (a Bhaer-Shadaggnak Tetszõ Nagy Liga) ellenségeivel. Gashad itt állta ki utolsó próbáját: úgy határozott, nem telepszik Gro-Ugon trónjára. A posztot - s a vele járó terhek legjavát - másodszülöttjének, Badridnak engedte át, majd kíséretével a fõvároshoz közeli Arush-Mugába vonult vissza.

Itt keresték fel utóbb (P.sz. 3711-ben) a Tier Nan Gorduin nyomát kutató kalandozók. Gashad, aki kémei révén már tudott róla, hogy a hírneves bárd az északnyugati bányák egyikében raboskodik, menlevelet, harcosokat és szekereket bocsátott az emberek rendelkezésére, de nem fogadta el aranyaikat - e gesztus egy három évszázadot átölelõ pályafutás méltó záróakkordja volt. Alyr Arkhon és társai kiszabadították Gorduint, s noha megtartaniuk nem sikerült (a bárd ekkor már az Álmok žrének befolyása alatt állt) néhány nappal késõbb, Látó harcosok díszkísérete mellett bántatlanul hagyták el Gro-Ugont.

Gashad teste a Pyarron szerinti 3715 óta kõsírban pihen a Zeeb folyó torkolata közelében, ahol valaha megszületett. Szarkofágjára ismeretlen kezek vésték a közös nyelvû feliratot: HžS - ÉS MAJDNEM EMBER.

 

Birodalmi Emlékezet

Kráni neve: Har’gunn ta Karthinmak

Krán történelmét összefoglaló mû, amelyet egy ismeretlen szerzetesrend tagjai írtak majd három évszázad alatt. Elsõ példányát Igrain Reval hozta magával kráni fogságából. A szöveg metafizikus allegória, mintsem történeti munka

 

Birodalmi Fejvadászklán

Ezt a rettegett Köteles Rendet P.sz. 1224-ben alapították a Kráni Tizenhármak. A feladata a legfelsőbb birodalmi érdekek foganatosítása volt. A klán nyolcvan fejvadászt, és húsz szabad vadászt számlál.

A Birodalmi Fejvadászok nem alkotnak külön szervezetet, nem képeznek növendékeket, nem foglalkoztatnak, mesterembereket, kémeket, belső szabályaik a külvilági lovagrendeket idézik, mely közvetlenül a Kráni Tizenhármak irányítása alá tartozik. A szervezet tagjai a Birodalom, és Grovik klánjaiból választott fejvadászok, a hivatásuk legjobbjai, minden esetben emberek.

A több évtizedes képzés alatt a vadászok páratlan mentális csiszoltságra, és számtalan különleges képességre tesznek szert. Mindannyian ismerik a mágiát, és gyakran alkalmazzák is; harcmodorukat aquiroktól, és démonoktól tanulják.

 

Birodalmi Légiók

Elméletileg Krán minden tartománya köteles egy tízezer fős Birodalmi Légiót tartani, ez azonban a helytartók hatalmának, és lojalitásának függvénye. Ezek nem ritkán fegyelmezetlen orkcsürhék, vagy gyülevész nomád lovasok. Igazi, ütőképes seregei, az örökletes helytartó-dinasztiákkal rendelkező tartományoknak vannak, meg természetesen azoknak, ahol a Kráni Tizenhármak töltik be a consulari posztot. Ezek azonban Ynev legfélelmetesebb hadai. A határokon kívülre rendkívül ritkán vonulnak, az utolsó ilyen a Pyarroni Dúlás volt.

 

Beriquel

Ynev második legnagyobb kiterjedésû szigete, mely a legõsibb forrásokban Bórogként (Homályfölde) szerepel - innen származik a törpék, a keleti barbárok és a tarranok népe. A Pyarron szerinti II. évezred derekán néhány telepesekkel zsúfolt hajó indult útnak Ynevrõl, s Beriquel partjain csakhamar kolóniák létesültek. Néhány évtizeden át élénk volt a kereskedelem, a harmadik ezredforduló elején azonban minden kapcsolat megszakadt a vakmerõkkel. Azóta is rejtély, milyen sors jutott osztályrészükül.

 

Boncmester

Magas beavatotti rang a Szabad rendekben. Ő látja el a vadászok harcban szerzett sebeit, orvosolja a betegségeket, fertőzéseket, ő vallatja ki a foglyokat, és végzi ki az elítélteket, és boncolja fel és vizsgálja a halott tetemeket.

 

Boszorkányerõd

A toroni fõváros, Shulur öblével szemközt emelkedõ sziget, a kopár Daumyr egyetlen építménye. Irdatlan kõ csonkagúla; sok száz öllel magaslik a tenger szintje, a sárkányfogakként meredezõ zátonyok fölé. Mondják, maguk a lázadó kyr Hatalmasok, az Ûbirodalom bukásának okozói emelték, s sötétjébe rejtõztek azóta eltávozott isteneik haragja elõl. Manapság a Boszorkánymesterek, Toron legrettegettebb fekete mágusai lakják - halandó lény akaratuk ellenére sosem léphet falai közé, a hagyomány szerint a mindenkori császárnak is csak egyszer (a trónralépés napját követõ éjjelen) adatik meg, hogy gazdáival személyesen találkozzék.

Saját kikötõje, látható bejárata nincs. A néphit terjedelmes alagútrendszert sejt a Boszorkányerõd alapzatául szolgáló sziklatömb mélyén, melynek vízalatti kapuit mágikus és mechanikus csapdák, gyilkos kedvû õsi fajzatok vigyázzák.

 

Calyd Karnelian

Abaszisz partmenti szigeteinek szülötte, Antoh-hitû hercegkapitányi család sarja; a Pyarron szerinti 3645. esztendõben jött a világra. Legendásan hosszú életet élt: a Tier Nan Gorduin nyomát kutató yllinori embervadász, Tristana még a P.sz. 3700-as évek elején is szót válthatott vele.

Karnelian pályafutását apjának számos vétke, Toron melletti kiállása határozta meg. A Quiron-tenger északi partján gyûlölt, megvetett volt családja neve, a terjengõ mendemondák már a kereskedelmi kapcsolatokban is fennakadást okoztak. Calyd viszonylag fiatalon, az Ifinben székelõ nagykirály és a toroni Boszorkánymesterek akarata ellenére került tisztségébe - beszélik, a sikerben része volt az akkor még ifjú ilanori dalnoknak is -, s ettõl fogva mindent elkövetett, hogy famíliája becsületén esett csorbát kiköszörülje. A sors ismét összehozta Tier Nan Gorduinnal; kettejük ismeretsége a tizennegyedik Zászlóháború idején mélyült igaz barátságga, mikor Gorduin - noha a Szövetsétõl erre külön utasítást nem kapott - kimenekítette Alidarból a hercegkapitány jövendõbelijét, a fejedelmi párnak nevelt Salinát.

Karnelian megerõsödve került ki az éveken át húzódó fegyveres konfliktusból, s bár úgy döntött, meghagyja Abaszisz trónján a legyõzött nagykirályt, szigetbirtokát ettõl fogva igazi szuverén módján kormányozta. Azt tartották róla, nem csupán a Szövetség koronás fõi és a dorani mágusok bizalmát élvezi, de birtokában van az abbit-acél elõállításának módszere is. Tény, hogy a hercegkapitány falanxai nagy mennyiségben használták e kivételesen kemény fémet, s hogy a nagykirály évtizedeken át aranyak tízezreit küldette Karnelian kincstárába - a közhiedelem szerint azért, hogy az Ifinbõl kiszivárgott titok legalább a tág értelemben vett "családban" - a déli parton - maradjon. (lásd még: Szigetbirtok)

 

Calowyn

A kyrek õshazája; egyes forrásokban Vörös Kontinensként szerepel. Noha szinte felmérhetetlen távolság választja el Ynevtõl, idõrõl idõre felbukkannak nálunk onnét érkezett utazók, s nem egy kalandozó vallja, hogy maga is megfordult arrafelé.

 

Crewoini Õstár

A Déli Kolostorokban élõ szerzetesek által írott történelmi összefoglalás, amely a benépesülés évszázadaitól fogva egész Dél-Ynev fejlõdését nyomon követi.

<P class=MsoNormal style="MARG

 
Pontos idő
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kalandor!

Bölcsesség:

Érkezés:

Belépsz a régi várromok közé, mindenütt fák, de a vár fele még megvan, egy kisebb kőház épült középen. Furcsa, kocsmai zajok hallatszanak ki belőle. Egy öregember -bottal a kezében- feléd tart. Ősz haja a válláig ér, szürke csukjás köpönyege a földet tépett szélével súrolja. Gyorsan közelít Már felkészültél, hogy rádtámad, mágusnak nézted...Mikor észreveszed a mosojt az arcán... majd megszólal: -Üdvözlet Kalandor! Fáradtnak tűnsz, kerülj beljebb!Belépsz, kalandorok sokaságát találod itt, beszélgetnek, trágárkodnak, de láthatólag nagyon jól érzik itt magukat. A kocsmáros megszólít: -Uram hozhatok valamit?

 

Érezd magad itthon, hisz itt minden neked készült...

 
Számláló
Indulás: 2005-02-13
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!