Beriquel
ismeretlen 2005.03.18. 17:22
Ynev mellett mg hrom nagy kontinens van a plantn, ezek kzl a msodikrl olvashattok itt. Sok sikert!
BERIQUEL
E titokzatos fld neve egyet jelent az ismert vilg hatrval, amelyen tl mr csak a mlytengerek szrnyei s vad viharai vrnak az istenksrt hajsokra. Nagy kegyben llhat az a Vizek rnjnl, aki a Mer’Darayt elhagyva tovbbra is szak fel irnyozza hajjt, dacolva jggel, alattomos szirtekkel s a dlmutat sszezavarodsval. Ez az oka annak, hogy Beriquelrl keveset tudnak Ynev hatalmassgai, amely szably all csak a trpe Tudk kivtelek, m Bul Ruurig papjai mg npk eltt is rzik a rjuk bzott titkokat. A trpk hite szerint a Katya az idk kezdetn nekik teremtette a Nagy Szigetet – Brogot –, amikor mg sem Nap, sem holdak nem jrtak az gen. Mtoszaik idilli helynek festik le Beriquelt, ahol bkben s bsgben ltek korokon t.
|
|
„A trpenp beriqueli aranykornak vgt hhaj idegenek rkezse jelentette, akikben a lersok alapjn kyrekre ismerhetnk. A betolakodk felprdltk a trpk vrosait, akik a mlybe menekltek ellk, s kivrtk a jvevnyek pusztulst. Figyelemre mltnak tallom, hogy ennek az esemnynek sem az egykori enrawelli Kristlyknyvtr tirataiban, sem pedig a toroni levltrakban nincsen nyoma – br ez utbbi kapcsn termszetesen fenntartom a tveds jogt. Ugyanakkor idszernek tartom a Nagytisztelet Tancs eltt feltenni a krdst: lehetsges-e, hogy az ynevi kyrek taln tudatosan trltk ki kudarcuk bizonytkait npk emlkezetbl?”
rszlet az Akroll Sazaddin dorani magiszter kutatsainak eredmnyeit ismertet beszmol bevezetjbl |
|
Habr Ynev laki tudomst szereztek Beriquel ltrl, sem Kyria idejn, sem pedig ksbb nem kerestk fl partjait; igaz, a Hatodkor szrnysges szzadaiban erre nem is lett volna lehetsgk. A brogi trpk viszont alighanem thajztak a tengeren, mert a dawai idket megelz, tredkesen fennmaradt krnikkban tbb zben emlts esik a Peratlon-hegysgben l kicsiny nprl, amely a hegyek mlyt lakja, s lland hborsgban ll az orkokkal. Vlheten ez okozta vesztket is, mert P.e. 1800 utn tbb nem esik rluk emlts. Ezeket az iratokat hromezer ven t mesnek tartottk, s csak a Torof Miigan vezette honfoglalk rkezsvel bizonyosodott be hitelessgk. A trpk hetedkori letelepedse az szaki sziget irnt is felkeltette az rdekldst. A II. vezred kzeptl gazdag halszvizeket keres erv tengerszek indultak az ismeretlenbe, ket fka- s blnavadszok kvettk. Apr, de tengerll brkikkal elrtk s benpestettk a tenger szigeteit, st a tkehal- s heringrajokat kvetve Ynev szaki partjai mentn eljutottak a Riegoy-blbe is. A ksbbi kereskedelmi t feltrkpezsben oroszlnrsze volt Niles Daraynak, a vilgutaznak s trkpsznek, aki hsz ven t jrta a Ghinnan Ters, azaz a Fehr-cen vizeit. Miutn hajjval hullmsrba veszett, a np ajkn j nevet nyert e vz: azta nevezik Daray Fehr Tengernek, Mer’Daraynak. |
Az szaki orszgok kzl elsknt Tiadlan kldtt telepeseket Beriquelre a P.sz. 2100-as vek elejn, m k hosszas kutats utn sem talltak semmi olyat, amirt megrte volna a zord tjon lland kolnit fenntartani, ahol mg a gabona sem terem meg. A gyarmat rvid id mlva elpusztult. Nem tudni biztosan, mi trtnt a telepesekkel: az utnuk kutat hajsok mr csak elhagyatott pleteket s nhny tetemet talltak, a lakossg java rsze nyomtalanul eltnt. A helynek eltkozott hre kelt, s ettl fogva ktllel sem lehetett jabb mersz vllalkozkat kerteni a sziget meghdtsra. Beriquelen azta sem telepedtek meg yneviek, noha partjait tbbszr is krlhajztk. |
„Sokan sokflt mondanak arrl, hogy mi okozta Khaan vrosnak vesztt. n ismerem csaknem az sszes ilyen trtnetet. Azokat, amelyekben beriqueli trpk vagy ork kalzok puszttjk el Tiadlan telepeseit; azokat, melyek szerint bbjos ragly viszi el ket, vagy egyszeren hen halnak; s az olyasfle dajkamesket is, amik szerint mondjuk tnkeny kprzatt vlnak egy si tok kvetkeztben. Elrulom, szrakozskpp n magam is tlttem ki pr hasonlt, mikor mg bejratos voltam a haonwelli udvarba. Aztn az a sajnlatos flrerts egy fibula kapcsn… de ezt inkbb hagyjuk. …Teht tudni akarod, mi trtnt velk valjban? Ne akard. n is csak sejtem, s ez a sejts is elg ahhoz, hogy fljek a sajt lmaimtl. Amit neked felttlenl tudnod kell, az az, hogy lket tk a fejedbe, ha magaddal csbtod a fiamat Beriquelre. Akkor is, ha ezrt felkttet Doral Nan Altvik urasg.”
Hedric Sordanner, erigowi dalnok |
Errefel, a sarkkrn tl a tengert nha mr nyron is tredezett jgtblk bortjk, amelyeket lassan kelet fel sodor az ramlat. A Daray-tengert egy dlrl, Sirenar fell rkez ers sodr tengerramlat melegti, amely Beriqueltl dlnyugatra keveredik el a sarkvidk jeges tengervizvel. Az v legnagyobb rszben bors az g, s ers szl fj. Nyron is hvs van, de a tl klnsen emberprbl, ilyenkor jzan tengersz nem merszkedik ki a vzre. A jgtl elnehezlt ktlzet, a matrzok arcba csap jgszilnkok s az rkk tnedvesedett ruhk jelentik a kisebbik bajt; errefel tbb hnapon t vagy kd bortja a tengert, vagy tombol viharok uraljk, amelyek semmilyen hajnak nem kegyelmeznek tbb emelet magas hullmaikkal. Itt, a magas szakon egsz vben alacsonyan jr a nap, Beriquel legnagyobb rszn mr le sem bukik a nyri napfordul idejn – de ennek megvan a bjtje: tlen hossz hetekig csak a csillagok vilgtanak, vagy az giek ftyla, a sarki fny sznes fnyfggnye lebeg az gen. gy tartjk, ez a vilg vgt jelzi, amit megkzelteni sem lehetsges. Hogy mi van a ftylakon tl? Az szaki partok lakinak hite szerint az Istenek Hona; s dvzlt lelkek csilingel kacagsa hallatszik felle a tli jszakkon, amikor halk csendlsek tltik be az eget. A habokbl kiemelked, hullmverte szigetek partjain madrtelepek fehrlenek, a nylt vizek fltt albatroszok lebegnek. A tengerszek j mennek tartjk, ha egy-egy ilyen hatalmas madr szegdik a haj mell; gy hrlik, ez Antoh szemlyes figyelmnek jele. A sziklapadokon fkk heversznek, a tengert orkk, belugk s ms delfinek csapatai jrjk. Amilyen gazdag az llatvilg, olyan szegnyes a szirteket bort nvnyzet; csak a szlvdett zugokban tengdnek gcsrts fz- s nyrbokrok, klnben csupn haragoszld f s tarka zuzm bortja a sziklkat. Nemcsak a meglazul kveken veszlyes jrni, de a f kztt megbv kltregekbe lpve is knnyen kitrhet az ember lba. A magasabb szigetek hegyeit h fdi; a vlgyekben leereszked jgrak gyakran a tengerig nylnak, hogy fehren ragyog, veszedelmes jghegyeket fiaddzanak. Beriquel dombvidkein nagy, gubancos szr krdzk csordi legelsznek, amelyeket ervl baertwikke (’havasi tulok’) nven illetnek. A szles szarv, nagy test llatokat nehz becserkszni, mert a csordt rz bikk igen vrmes termszetek. A vidk legdzabb ragadozja az Yneven is megtallhat szrkemedve mellett alighanem a srg-farkas, amely a tlre kszlve ds fehr prmre cserli aclszn nyri bundjt. Erdket csak a dli tengerpart kzelben tallni, ahol szltpte fenyvesek, havasi bkk- s nyrligetek ksrik a folykat.
Az emberi jelenltre mindssze azok a mlyvz blkben megbv, nyers kvekbl rakott kunyhk utalnak, ahol szksg esetn t lehet telelni. Nmelyik sziget kiktje a blna- s fkavadszok lland tallkozhelyv vlt; valsgos kis falvak jttek ltre, ahonnan termszetesen a templom s a kocsma sem hinyzik. Ide trnek be a tenger vadszai, hogy fkabreikrt s blnazsrral teli hordikrt cserbe feltltsk kszleteiket. A Beriquel partjait vez szigeteken j nhny ilyen telep tallhat mg a hrhedten viharos szaklt-fok kzelben is, ami az ismert vilg legvgs pontja. A Mer’Daray hajsai alighanem a vilg legjobb tengerszei, akik istenfl s bajtrsias kzssget alkotnak – hiszen csak Antohra s trsaikra szmthatnak az elemekkel vvott lland harcukban. Idrl idre persze expedcik indulnak Beriquel belsejbe is, de kzlk kevesen trnek vissza. Hradsaikbl kivilglik, hogy a parttl kt-hromszz mrfldnyire hatalmas hegysg tallhat, amelyet Reriquennak neveztek el. Csak a legmagasabb cscsok emelkednek ki a mindent bebort jgtakar all, amelynek olvad gleccserei kristlyosan tiszta tavakat tpllnak. Senki nem volt kpes thatolni az rkk fj jeges szelek birodalmn, gy nem tudhat, mi rejtzik a jgmezk mgtt. Nmelyek erdbortotta hegyoldalakat vltek felfedezni a lthatr peremn, m lehet, csupn tnkeny illzi csapta be ket. Ebbl errefel akad bven: tbben lttak mr fnybl sztt, fehr haj harcosokat s karcs pleteket megjelent, vndorl dlibbokat.
Beriquel partmenti terleteirl– az ottveszett felfedezk legnagyobb sajnlatra – az rtelmes lnyek sem hinyoznak. Vrosok romjai, a hegyek mlybe vezet aknk, folyk felett tvel khidak pillrei rzik a trpk emlkt, akik azonban nem mind hagytk el a sziget partjait. A trpenpet megoszt viszlyban a Lassok trzse Tyranno prtjra llt, s k ma is a Romls Urt, a Tzek Sztjt szolgljk. Felszn alatti lakhelyeikrl kirajzva kmletlenl levadsszk a terletkn thalad utazkat, akik aztn becses ldozatknt szolglnak a Dmoni rnak. Egymssal is gyakran hborz kis csoportokban lnek, s fltkenyen rzik terletk hatrait. ppolyan j harcosok s kovcsok, mint Tarinban l rokonaik, de civilizcijuk minden ms tekintetben visszafejldtt. Rosszul kiksztett prmeket viselnek, dsztmvszetk elnagyolt faragsokra korltozdik. |
|