sarkanyvar
A Fogadban
 
A Fa alatt
 
Nzd ket meg!
 
Kisasztal
Nzgelds kzben is zenhettek a msiknak! Ha figyeltek erre a kis zenfalra, akkor sok haverra tehettek szert!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Magus
Magus : Dictameron – Aszisz trvnyrendeletek

Dictameron – Aszisz trvnyrendeletek

Ismeretlen  2005.03.06. 20:21

A 269 ktetes Dictameron - az aszisz trvnyrendeletek I. Hiere Otlokirtl napjainkig terjed, monumentlis gyjtemnye - az egyhzakat hrom kzjogi kategriba osztja.

Webstyle produced NavBar hitetlenhomepage

Dictameron – Aszisz trvnyrendeletek

A 269 ktetes Dictameron - az aszisz trvnyrendeletek I. Hiere Otlokirtl napjainkig terjed, monumentlis gyjtemnye - az egyhzakat hrom kzjogi kategriba osztja.

A hitvall egyhzak birtokadomnyban rszeslhetnek s rendszeres jvedelmet fogadhatnak el azoktl, akik ezt nknt flajnljk. Nyilvnos s zrtkr szertartshelyeket ltesthetnek, ahol sajt liturgijuk szerint kzssgi s privt rtusokat mutathatnak be. Ktfle szinten lehet csatlakozni hozzjuk: a fogadalmas tagokat flszentelik az istensg szolglatra (k alkotjk a papsgot), a hitvall tagok csupn kinyilvntjk az istensgbe vetett hitket (k a laikus hvek). Mind a fogadalmas, mind a hitvall tagsg kizrja a tagsgot ms hitvall egyhzakban. Az egyes egyhzi kzssgek s maga az egyhz (ti. az Abasziszban mkd rsze) jogi szemlyeknek minslnek, kpviseletket a sajt bels szablyzatuk szerint kijellt elljrik ltjk el.

A fogadalmas egyhzak birtokadomnyban rszeslhetnek s eseti tmogatst fogadhatnak el azoktl, akik ezt nknt flajnljk. Zrtkr szertartshelyeket ltesthetnek, ahol privt rtusokat mutathatnak be. Csak fogadalmas tagsguk lehet, akik semmilyen ms egyhzhoz nem csatlakozhatnak. A fogadalmas egyhzak privt szertartsain viszont mindenki szabadon rszt vehet, akit szvesen ltnak. A fogadalmas egyhzak nem minslnek jogi szemlynek, fogadalmas tagjaik csak sajt magukat kpviselik, s egynenknt felelnek cselekedeteikrt a trvny eltt.

A tilalmas egyhzak birtokadomnyban s egyb juttatsokban nem rszeslhetnek, szertartshelyeket nem ltesthetnek, semmifle rtust nem mutathatnak be. Fogadalmas tagjaikat halllal, hitvall tagjaikat rks szmzetssel bntetik.

Amelyik egyhz egyik kategriba sincs besorolva, az trvnyen kvli sttusban van, nem lvezi a hitvall s fogadalmas egyhzak jogait, de nem sjtjk a tilalmas egyhzakra kirtt szankcik sem.
Az abasziszi jogrend szempontjbl egysges s nll egyhzat alkotnak mindazok, akik egy bizonyos istensget ugyanazon nv alatt tisztelnek, felekezeti s hitelvi klnbsgektl fggetlenl. Ha az egyhz egymssal kapcsolatban nem lv kzssgekre tagoldik, az orszgon bell es rszt a trvny akkor is nll jogi szemlynek tekinti, a sajt bels szervezettl fggetlenl. Ugyanez a helyzet akkor, ha az egyhz Abaszisznl nagyobb terletre terjed ki, br ilyenkor diplomciai kapcsolatba lpnek kls vezetsvel is (mr amennyiben tallnak ilyet).

A gyakorlati letben a hitvall egyhzak kzssgi vallsi funkcikat ltnak el: istentiszteleteket tartanak; nyilvnos nneplyeket rendeznek; engesztel s hlaad szertartsokat mutatnak be a kzssg javrt; erklcsi s letviteli tmutatsokkal szolglnak, hogyan lehet boldogulni a vilgban; szakrlis tmogatst nyjtanak az emberi lt nagy pillanataihoz: a szletshez, a hzassghoz, a hallhoz. A hvek folyamatosan ignyt tartanak e szolgltatsokra, ezrt az egyhznak is folyamatosan mkdnie kell, ami bels szervezettsget, biztos anyagi htteret, rendszeresen megjul erforrsokat flttelez. A hv ersen ktdik az egyhzhoz, rzelmileg s tudatilag azonosul vele.
A fogadalmas egyhzak ezzel szemben sokkal szkebb fkusz feladatok alkalmi megoldsra szakosodnak. Nekik is megvan a maguk bels ideolgija, m ez a papok dolga, a hozzjuk fordul hveket nem frasztjk vele. Nem kzssgi, hanem egyni problmkkal foglalkoznak. A laikus mindig valami konkrt gyben kri a segtsgket, amit maga egyltaln nem rez spiritulis termszetnek, a papok viszont a sajt vallsos eszmik rtelmben igen. Az Ellana-papnnek a szeretkezs, az Uwel-paplovagnak a bossz szakrlis aktus; a laikus szmra, aki ezt a szolglatukat ignybe veszi, valsznleg nem. A fogadalmas egyhzaknak nincsenek hagyomnyos rtelemben vett hveik, mert aki rzelmileg s tudatilag azonosul a hitelveikkel, az lnyegben a papjukk vlik. Nincs szksgk olyan kiterjedt anyagi httrre, mint a hitvall egyhzaknak; ha adomnyt kapnak, az mindig egy konkrt szolglat ellenttelezse. A papsgukkal szemben nagyon szigor feltteleket tmasztanak, ers fegyelem s szervezettsg jellemzi ket.
Vannak olyan egyhzak, amelyek mkdhetnek hol hitvall, hol fogadalmas flfogsban, a mindenkori kls krlmnyek alakulsa szerint. Abasziszban a kls krlmnyek elssorban - de nem kizrlag! - a trvnyi besorolst jelentik.
Az egyhzak elismerse, trvnyes sttussal val felruhzsa eredetileg a nagykirlyok elidegenthetetlen joga volt. Ksbb a hercegkapitnyok is elbitoroltk, mg azonban az rendelkezsk csak sajt tartomnyukra rvnyes, a uralkod az egsz orszgra; radsul az elbbit csupn a hercegkapitny pillanatnyi hatalma garantlja, mg az utbbit a ktezer ves hagyomny. A nagykirly meg is vltoztathatja a kihirdetett sttust; a hercegkapitnyok ezzel sohasem prblkoztak, szmukra tl nagy kockzattal jrna.

A trvnyestsi jogkr mindenekeltt bevteli forrst jelent az uralkodnak, mivel az orszgban jonnan megteleped egyhzak - fleg a hitvall sttusra plyzk - gyakran knlnak anyagi ellenszolgltatst a mielbbi becikkelyezskrt, hogy ne kelljen trvnyen kvli helyzetben mkdnik. m az gyes uralkod diplomciai, st politikai fegyvert is kovcsolhat ebbl a jogbl, ahogyan X. Hiere del Triat Otlokir cselekedte a XXIII. szzadban. Msrszt viszont a legtbb fegyvernek kt le van, s aki sutn nyl hozz, csnyn megvagdalhatja magt vele - amint erre is fogunk majd pldkat ltni az albbiakban.
Az egyhzak jvedelme javarszt a hvek adomnyaibl szrmazik, amin nem a templomi perselyezst kell rteni. A legfontosabb hvek - roppant kevs egyhz mentes az ilyesfle megklnbztetstl - az uralkodi, hercegkapitnyi s bri csaldok, a szabad vrosok, a nagy chek s kereskedhzak. Ezek ritkn adomnyoznak pnzt - annl inkbb fldbirtokot, vm- s rvjvedelmeket, kereskedelmi eljogokat, feudlis szolgltatsokat; az elmaradottabb hegyvidki rgikban akr mg teljes szolgafalvakat is, npestl-mindenestl! Az ilyen adomnyokkal aztn az egyhz azt csinl, amit akar: hasznlhatja, kirusthatja, rendba adhatja, zlogba vetheti, brmi. Semmifle ktelezettsggel nem tartozik utnuk az adomnyoznak; az aszisz trvnyek rtelmben a becikkelyezett egyhzak nem kerlhetnek hbri fggsbe. Mg adt sem kell fizetnik, mbtor az uralkod s a hercegkapitnyok gyakran folyamodnak hozzjuk „nkntes hozzjrulsrt”.

A fogadalmas egyhzak helyzete nmileg ms, ezek ugyanis nem minslnek jogi szemlynek, gy az adomnylevl mindig valamelyik pap nevre szl, a paptrsait pedig (ha vannak) csaldtagjainak s rkseinek tekinti. Mindazonltal az ilyen adomnyokra ugyangy vonatkoznak a szoksos egyhzi mentessgek. Ktsgtelen, hogy ez a rendszer valsggal csbt a visszalsekre, a szigor szervezet fogadalmas egyhzakban azonban meglepen ritkn fordul el ilyesmi - ha pedig mgis, az az belgyk, a trvny nem foglalkozik vele.
Ami az egyhzi „adt” illeti, ez Abasziszban merben nkntes alapon mkdik. Senki sem kteles anyagilag tmogatni az egyhzakat, mg a hitvallik sem. Aki sajt elhatrozsbl mgis gy dnt, az annak s annyit fizet, akinek s amennyit akar. Persze nmely egyhzaknak megvan erre a maguk kvtja, m ha tlsgosan magasra talljk srfolni, azt kockztatjk, hogy a hvek egyszeren beszntetik a folystst. Az abasziszi tlszkek nem vesznek fl a perrendjkbe „egyhzi sarccal” kapcsolatos panaszokat; a Dictameron msodik ktete leszgezi, hogy az egyhzak elgedjenek meg tehermentesen lvezett adomnyaikkal, s ne zaklassk a kztk s hitvallik kzt tmadt jradkvitkkal a vilgi trvnykezst.
Ms krds, hogy az remnek kt oldala van, s azok a laikus hvek sem fordulhatnak panaszukkal a vilgi brsgokhoz, akiktl nem egszen tiszta ton hajtottk be a hozzjrulst. Mert ez bizony gyakorta megesik. Az alkalmazott mdszerek az jtatos rbeszlstl kezdve a tbb-kevsb burkolt fenyegetsen s zsarolson keresztl egszen a nylt erszakig terjednek. St, szmos egyhz sajt tlszkeket tart fenn, ezek el citljk vlt vagy vals mulasztsokban elmarasztalt hitvallikat. A Tharr-egyhz frumain pldul a shuluri knonjog van rvnyben, amely a legkisebb vtsgekre is embertelenl elrettent bntetseket - knzst, csonktst, lve eltemetst s hasonlkat - szab ki. Ezek az tletek Abaszisz terletn elvben a hatlyos jogba tkznek, a gyakorlatban azonban a hatsgok az egyhz belgynek tekintik ket, amihez semmi kzk.

A fogadalmas egyhzak nagyon ritkn lveznek a hvektl kzvetlenl s rendszeresen befoly, adjelleg pnzjvedelmeket. Legtbbjk szabott tarifrt knlja szolgltatsait; aki meg tudja fizetni ket, az lhet velk, aki nem, az lljon odbb. Elvtve az is megesik, hogy rszorultsgi alapon vllalnak megbzsokat, m ahol ez bevett gyakorlatt vlik, az a szervezet ritkn hossz let. Nevezetes kivtel ezen a tren Uwel egyhza, ami azonban nem is annyira furcsa, mint els pillantsra tnik. Elvgre ki mern becsapni a csatabrdos bosszangyalokat?...

Az egyhzi belgyek piszklstl a vilgi hatalom jobbra knos vatossggal tartzkodik. Valamennyi becikkelyezett egyhz maga pti ki szervezeti kereteit, s gondoskodik a mkdtetskrl; a vilgi oldalnak ebbe semmi beleszlsa. Bels letket sajt trvnyeik s szoksjogaik szablyozzk, melyek teljes hitvall s fogadalmas tagsgukra vonatkoznak. ltalban vve minden egyhz gy igazgathatja papsgt s hveit, ahogy azt elvei s hagyomnyai diktljk; amg a kzvetlen kvetkezmnyek nem sjtanak egyhzon kvlieket, a vilgi hatsgok nem avatkoznak a dologba. Ha pl. valamely felekezetben tzes fogkkal belezik ki a ksn kel fogadalmasokat s csaldostul karba hzzk a reggeli borotvlkozst elmulaszt hitvallkat, az aszisz jog szempontjbl ez szigoran belgynek minsl.
Amennyiben viszont a bels szablyzat ltal elrt vagy megkvetelt cselekmny egyhzon kvli szemlyeket is rint, az gy azonnal tkerl a vallsos szfrbl a kzjogiba, s a hatsgok ennek megfelelen jrnak el. Ez kivlt fogadalmas egyhzaknl gyakori. Az ura fbenjr tlett vgrehajt bosszangyal a trvny rtelmben gyilkossgot kvet el, azt a meglehetsen valszntlen esetet kivve, ha a kivgzett fl egy msik bosszangyal. Felelssgre azonban csak a sajt szemlyben vonhat rte; Uwel rendje, fogadalmas sttusban lvn, nem jogi szemly, s nem lehet trvnybe idzni az ltala kiszabott misszikrt.

Az egyhzak egymshoz val viszonya - amint az bizonyra senkit sem fog meglepni - elkpeszten zrzavaros. A skla a barti egyttmkdstl az unott kznyn t a nyltan dhng vallshborig terjed, m - ellenttben a kzhittel - nem ktplus. Ltezik ugyebr egy kiss egygy sma, miszerint az orszgban Antoh harcol Tharral, elbbit a pyarronita egyhzak szvetsge, utbbit Toron tmogatja. A kt istensg konfliktusa valban fnnll, m hogy mennyire lesen, az rgirl rgira vltoz. Az egyhzak zmnek eszk gban sincs elktelezni magt akr egyik, akr msik fl mellett; gy van ezzel jnhny pyarronita is. Egybirnt sem Antoh, sem Tharr egyhza nem egysges, hanem szmos kisebb-nagyobb felekezetre s irnyzatra oszlik, amelyek gyakran egymssal is rivalizlnak, st hborznak! s akkor mg nem is beszltnk az olyan tnyezkrl, mint pldul a klnfle j-, hs- s lidrc-szektk a vrosiasodott rgikban, melyek Abasziszban csaknem msfl vezrede fogadalmas sttusnak rvendenek, s a 3720-as vekben azzal leptk az egsz vilgot, hogy hirtelen tvedlettek Morgena egysges, hierarchikusan tagolt s ijeszt befolyssal br egyhzv...

A vilgi hatalmak persze hatatlanul belekeverednek a vallsviszlyokba (s viszont), egymsba fond rdekszvevnyek hlzatt alkotva: gyakran roppant nehz eldnteni, hogy egy-egy elmrgedt konfliktus vallsi vagy vilgi gyker-e. Az egyes hatalmi tnyezknek (nagyri csaldok, szabad- s mezvrosok, kivltsgolt katonakzssgek etc.) hagyomnyosan megvan a maguk preferlt vallsa, ez azonban - elenyszen kevs kivteltl eltekintve - nem valamifle rk s rcbe nttt meggyzds, hanem folyton vltozik s mdosul, a mindenkori trtnelmi helyzetnek megfelelen. Hogy csak egyetlen pldt hozzunk fel a kzelmltbl: a Karnelian-hz tradicionlisan Antoh elktelezettje, a XXXVII. szzad mintegy felben mgis Tharr-prtol politikt folytatott.
A trvnyesen becikkelyezett hitvall s fogadalmas egyhzakat egyetlen hercegkapitnynak sincs joga betiltani a maga tartomnyban, s a honalapts ta eltelt majd’ ktezer vben egyikk sem prblkozott ilyen precedens rtk lpssel. Ez durvn srten a jogegysg elvt, amely nagyon fontos az asziszoknak, hiszen az egysges orszg fikcijnak lassan utols garancija. Nylt flmondsa belthatatlan indulatokat szabadtana el; ugyanakkor a kormnyzcsaldoknak szmos ms eszkz ll rendelkezskre a nemkvnatos egyhzak ellenben. Trvnyileg korltozhatjk a mkdsket, folyamatosan zaklathatjk ket ezer mondvacsinlt rggyel, s ultima ratiknt nyers erszakkal is fellphetnek ellenk, mindennem jogi szentests nlkl, akr abban az extrm formban is, ahogy Malfeo Amalli 3609-ben.

Abaszisz lakosainak lelkiismereti szabadsga elvben korltozottabb, mint a gyakorlatban. A Dictameron kilencedik ktetben szerepel ugyanis egy rges-rgi trvny (mg az Els Concordit megelz idkbl), amit hivatalosan sohasem helyeztek hatlyon kvl, s azt rja el, hogy a hercegkapitnyok kivtelvel minden vazallus kteles a kzvetlen hbrura vallst kvetni. Ez lnyegben egyvalls tartomnyi tmbk kialakulst eredmnyezn - csakhogy a jogszably vgrehajthatatlan.
Az orszg vallsi trkpe mr annyira tarka, hogy minl tbb hbrese van valakinek, hatatlanul annl tbbfle hitet tartanak. Nomrmost ha a hbruruk megksrli rjuk erszakolni a sajt meggyzdst, ez a ms hiten lvknek semmiflekppen nem fog tetszeni, s ha elg sokan vannak hozz, a kzs srelem egy tborba hozza ket, s fllzadnak. Ezt viszont az uruk nem kockztatja, gyhogy inkbb nem erlteti a dolgot.

A rgi trvny gyakorlatilag csak a hbri lncolat utols szemben rvnyesl, ahol az rintett kzssg mr olyan szk kr, hogy valsznleg gyis minden tagja egy hiten van. Egy kzpnemes vidki krijban, egy mdos parasztgazda hztartsban vagy egy ches mester iparosmhelyben mr nem tkrzdik a vallsi soksznsg. Az a tz-tizent szemly, aki ezt a kis kzssget alkotja, biztosan ugyanazt az istent tiszteli, s mindannyian a vezetjk meggyzdshez igazodnak. m lpjnk akr csak egyetlen fokkal fljebb - s mris gykeresen ms kp trul elnk.
A trsadalmi rangltra tellenes vgn klns jelensggel tallkozhatunk. A brk, a hercegkapitnyok s a nagykirly szintjn ugyanis a szemlyes hit nylt megvallsa politikai kiltvnnyal egyenrtk, mintha egyszerre dobnnak kesztyt valamennyi rivlis s titkos ellensg arcba. Radsul ez teljesen fggetlen attl, milyen hitrl van sz. Brmelyik istent tiszteli - teszem azt - egy hercegkapitny, a kzvetlen hbreseinek legalbb a fele ms valls lesz, ami kt-hrom brt s tizent-hsz tekintlyes nagybirtokost jelent. Ha nyilvnos proklamciban akarja rjuk knyszerteni a sajt hitt, ezek mind egyszerre fognak fllzadni, amitl persze vrszemet kap az sszes tbbi ellenfl, az orszghatron innen s tl...

Hogy ez nem pusztn elmleti okoskods, azt kesen pldzzk a XIII. s XIV. zszlhbor kztt a Tengermellken zajl esemnyek. Beris Randal-Cetiehir Karnelian hercegkapitny nyilvnosan hitet tett Tharr mellett, mire a fl tartomny fegyverre zdult ellene. A zavargsokkal kszkdve elhunyt, helybe fia s rkse, Calyd Ruplert-Cetiehir Karnelian lpett, aki csaldja nevben visszatrt Antoh hitre. Tstnt fellzadt a tartomny.msik fele. A zrzavarba sorra belekeveredett a nagykirly meg a tbbi hercegkapitny, vgl a toroni kzp-nyugati flottnak kellett lehajznia rendet tenni, s a Tengermellk j concordit kttt. Abaszisz trtnetben tvolrl sem egyedlll ez az esemnysor, sokkal inkbb tipikusnak mondhat.
A fentiek ismeretben nincs mit csodlni rajta, hogy a leghatalmasabb aszisz nagyurak - a brk tbbsgt is belrtve - igyekeznek eltitkolni a hitket, s sohasem nyilatkoznak rla egyrtelmen. Klnfle mdszereket alkalmaznak, tbb-kevesebb sikerrel. Egyesek esetben igencsak tltsz ez a titkolzs, az utols obrati sutty is tudja rluk, hogy melyik istensgnek hdolnak - a nagy vazallusok azonban becsukjk a flket. Nekik csak az szmt, hogy a hbruruk ne vallja meg nyltan a hitt, mert azzal - a rgi trvny rtelmben - kzvetlen felszltst intzne hozzjuk az ttrsre, s nekik nem lenne ms vlasztsuk, mint fellzadni ellene...

Az abasziszi trn betltsnek mr 1897 ta felttele a Tharr egyhzhoz val csatlakozs, az Els Concordia rtelmben, melyet Toron knyszertett r III. Feirgus Otlokir nagykirlyra. Az aszisz uralkodk lassan ktezer ve prblnak megszabadulni ettl a Tharr-paktum nven is emlegetett szerzdstl. A felmondsig t alkalommal jutottak el, utoljra 3609-ben. Az eredmny eddig mindig katasztroflis katonai veresg s a concordia megjtsa lett, lltlag egyre szigorod felttelekkel, br mivel a zradkok titkosak, errl biztosat nem lehet tudni. Ktsgtelen viszont, hogy a dal Rasziszok idsebb (ifini) ga - brmennyire is dzkodik a sznvallstl az uralkod - Tharrt tiszteli.
Meglehet azonban, nem pusztn a korona okn. Ezzel ugyanis arnylag nem tl rgta keskedhetnek: csak 3547-ben illesztette sajt kezleg a homlokra I. Hurvad dal Raszisz Otlokir, Lampryssa hercegkapitnya, aki rgi cmt sem engedte ki a markbl, hanem - minden jogot lbbal tiporva - els uralkodi aktusaknt truhzta nyolcesztends Medheb hgra, akivel ksbb vrfertz nszban hrom fisarjat nemzett. Egy krnika szerint mindhrom gyermek nyakn egy-egy anyajegy tkztt ki, igen klns formjak: kgy, bak, oroszln...

A dolamin eredet dal Rasziszok 2276-ban kerltek Lampryssa lre X. Hiere del Triat Otlokir kegybl. lltlag azonban mg ugyanabban az vben titkos concordit ktttek Toronnal, amelyben testestl-lelkestl elkteleztk magukat Tharrnak, s flvllaltk a del Triat-hz ers kzponti hatalmnak sztzzst - ha cserbe gretet kapnak, hogy ivadkaik a nagykirlyi trnrl nzhetik vgig az utols obasz nemesi famlik lass s gytrelmes pusztulst.
gy volt-e, nem-e - ki dnthetn ma mr el? Az ifjabb gi (lampryssai) dal Rasziszok mindenesetre salki palotjuk fogadtermben kristlyveg alatt kifggesztettk a csaldi concordia eredeti pldnyt, amely valban 2276-ban kelt, m ilyesmikrl sz sincs benne. Az anyajegyeket emlt krnikrl az ifini egyetem egyik Krad-hit filolgusa kimutatta, hogy nyelvezetbl tlve semmikppen nem rdhatott a palotaforradalmak kornl rgebben. Lampryssban ugyanakkor szablyosan ldzik a Tharr-egyhzat, mindenfle mondvacsinlt aprlkjogi rggyel: az utbbi vekben templomfoglalsokra, st templomrombolsokra is sor kerlt. Tharr elktelezett hvtl ez legalbbis furcsa viselkeds lenne.

Egyeseknek viszont pp ez a nagy buzgalom gyans, hiszen egyetlen msik hercegkapitny sem lp fl ilyen agresszven Tharr egyhza ellen. Csak nem valami titkos terv vagy hts szndk takargatsra szolgl? A dal Rasziszoknak, noha kt tartomnyt uralnak, nagyon vigyzniuk kell, nehogy elvesztsk osztlyos trsaik bizalmt. Rajtuk kvl csak a Karnelianok ereiben csrgedezik j adag szaki vr; a tbbi hrom hercegkapitnyi csald olyan tisztavr obasz, amilyen ktezer esztend tvlatbl csak lehet.
Kzlk a legkevesebb oka a dal Rasziszokkal val sszezrdlsre az Amalliknak van, akik a Lampryssval tellenben fekv Nyktalost kormnyozzk. Szomszdukkal, a nagykirllyal rgebben ellensgeskedtek, m a Tharr-paktum 3609-i felmondsakor azonnal a prtjra lltak, s azta is - tbb mint vszzada - viszonylag megbzhat tmogati.
A nyktalosi hercegkapitnyi cmet akkoriban az reg, testes s rkk jkedly Malfeo Amalli viselte. A nagykirllyal kttt szvetsgt a paktum felmondsnak jjeln a tartomnyban lak Tharr-hit nemesek s katonk felkoncolsval nnepelte meg. A munkt nem a sajt hbres vizitoraira bzta: a partvidki gorviki enklvkbl fogadott embereket, akiknek a kezt nem lankasztotta el sem rokonsg, sem ismeretsg. Meslik, a tengerpart Obrattl a Zarde torkolatig vrtl vrsltt. „Megitatom az rnmet!” - nevetett a galambsz, prns-pirul kp Malfeo, e szavakkal tve nylt hitet Antoh istenasszony mellett.
Aztn elhajzott a Ragg-fokhoz, szembeszllni a birodalom tvol-nyugati concitatorval, s rnje hs keblre fogadta t hrom legnyfival egytt. Egyetlen klyknyi unokafit hagyott Nyktalosban, meg egy tetovlt arc gorvikit, akire mind a gyermeket, mind a tartomnyt nyugodt llekkel r merte bzni, mert idegen lvn csak a hsg meg a szks kztt vlaszthatott - s nem az a fajta ember volt, aki szkni szeret.

tancsolta Malfenak a vrs jszakn, hogy a toroniakat meg a Tharr-papokat ne lje meg, inkbb bocsssa el bkn a Baraad-szigetre. (Ezrt vetette el a concitator a Nyktalos elleni bntethadjrat gondolatt.) trgyalt a kilencves kisfi nevben a toroni kvetekkel az Amalli-concordia megjtsrl. (Ezrt kerlt ki a szerzdsbl a hercegkapitnyi cmnek a Tharr-hitre val ttrshez ktse.) nevelt frfit elbb a kis Amalli unokbl, aztn egy msik ficskbl, egy maga vrbl valbl - hogy ha majd egyszer az Amalli unoknak fia szletik, mellette is lljon valaki, aki tancsokat ad neki s gyel a rszletekre. (Ezrt vannak az Amalliknak mindmig tetovlt arc tancsadik s kreol br testreik.)
Az Amallik nyltan valljk Antoh hitt. Kockzat nlkl tehetik, hiszen az iszony 3609-i mszrls ta Tharr egyhza csupn rnyka hajdani nmagnak a tartomnyban, br az j concordia nyomn valamicskt azrt visszaszerzett elvesztett pozciibl. A lakossg mintegy ktharmada Antohnak hdol, ez a legnagyobb tbb-kevsb egybefgg vallsi tmb az orszgban, a Baraad-szigetet nem szmtva. Ms pyarroni egyhzak is mkdnek Nyktalosban, m ezek nem rivalizlnak Antohval. A tengerparti vrosokban klnfle j-, hs- s lidrc-szektk virgzanak, mivel azonban ezek mind fogadalmas felekezetek, a llekszmuk csekly, hitvall hveik pedig egyltaln nincsenek. Mindent sszevetve a tartomnyban ltszatra egyetlen ms istensg befolysa sem vetekedhet Antohval.
Persze, ahogy a tetovlt tancsadk mondank, nem muszj mindennek szem eltt lennie.
A msik tartomny, amelynek kormnyzja nyilvnosan Antoh hvnek deklarlta magt, a Tengermellk. ln a Karnelian-hz ll, akiket pillanatnyilag az jkori Abaszisz emblematikus trtnelmi alakja, az ids Calyd Ruplert-Cetiehir Karnelian hercegkapitny kpvisel. Elhunyta utn rgensuralom vrhat, mert kt figyermeke mg kiskor, a dinasztia oldalgai pedig sorra kihaltak a XXXVII. szzad vres vallshboriban.

Uralkodsa kezdetn Calyd Karnelian megksrelte kiszortani tartomnybl a Tharr-egyhzat, s sorra fel is szmolta hatalmi pozciit a szigeteken. A rontspspksgekkel s a kgykolostorokkal boldogult, a hdolni nem hajland nemesi famlikat kiirtotta vagy szmzte, egyvalami azonban megoldhatatlan feladat el lltotta: az egyszer emberek tmegei, akik minden gyzkds dacra ragaszkodtak atyik hithez, s csak erszakkal lehetett volna ket ttrteni. Ez viszont a Tengermellket vszzadok ta sjt vallshbor feljtst jelentette volna; mert a hitvall kzssgek ugyan nem fogtak fegyvert az ltaluk sem klnsebben kedvelt kgypapok rdekben, amikor a hercegkapitny haragja lesjtott rjuk - ha azonban most erszakos zaklatsoknak lesznek kitve a hitk miatt, ms vlasztsuk nem lvn, aligha maguk nem fogjk visszahvni ket. Hrom nemzedkkel korbban Malfeo Amalli is hasonl problmval tallta magt szemkzt Nyktalosban; az megoldst azonban Calyd Karnelian elvi s gyakorlati megfontolsokbl egyarnt elvetette.
A hercegkapitnyban ekkor Antoh istenn elktelezett hve kelt birokra az alattvalirt felels politikussal, s a tartomny szerencsjre az utbbi maradt fell. Egy sor rendeletet bocstott ki, melyekben rszletesen szablyozta, milyen flttelek mellett mkdhet Tharr egyhza a Tengermellken. A hitlet szabadsgt lnyegben rintetlenl hagyta, igen szigor rendszablyokkal igyekezett viszont meggtolni, hogy az egyhz valaha is hatalmi pozcikat pthessen ki a terletn. Attl sem riadt vissza, hogy a vallsi belgyekbe val beavatkozs ingovnyos talajra merszkedjen: csupn bizonyos felekezetek mkdst engedlyezte, melyek tanait s tevkenysgt elzleg szakrtkkel gondosan kivizsgltatta. Ilyen pldul az emberldozat szksgessgt tagad Tkrms szekta, a szlssgesen aszketikus s vilgmegvet Hvsgesek vagy a kereskedk s bankrok krben igen npszer Hr-an Htyssill, melynek teoretikusai az ru- s pnzforgalom koszrvnyeibl igyekeznek kifrkszni Tharr akaratt. Az engedlyezett felekezetek kre azta is bvl, noha az elbrls igen szigor: nyolc jellt kzl hetet ltalban elutastanak, s a vgs dnts jogt a hercegkapitny magnak tartja fenn. Tharr tengermellki papsga ma tlnyomrszt khtorrokbl ll, s az a furcsa helyzet alakult ki, hogy nmely szektk ppensggel ide helyeztk t a kzpontjukat: ezeket eretnekknt tartjk szmon a birodalomban, s szablyosan azlumot krtek s kaptak Calyd Karneliantl!

Toranik tartomny uralkodcsaldjnak vallsi hovatartozsa nem ismert. A dul Hossad-hz hercegkapitnysga mind kzl a legjabb kelet, br csupn egyetlen esztendvel vannak lemaradva a Karnelianok mgtt, akiknl msklnben elkelbbnek szmtanak. (k si bri, a Karnelianok feltrekv kzpnemesi sorbl emelkedtek a kormnyzi szkbe a vrzivataros 2780-as vekben; az abasziszi nagykirlyok ekkor prblkoztak utoljra hercegkapitnyaik levltsval.) A tartomny a hres aszisz vallsi soksznsg s tolerancia mintargijnak szmt; a rendszer, amit fntebb rviden bemutatni prbltunk, itt mkdik a legzkkenmentesebben. A hercegkapitnyi csald valamennyi helyi hitvall nagyegyhz rendezvnyein rendszeresen reprezentl, concordijukban pedig - mely szabadon hozzfrhet a soraidai levltrban, lltlag az sszes zradkkal s kiegsztssel egytt - kln ki van ktve, hogy birodalmi rszrl trtn elismersk fejben semmilyen hitvallsra nem ktelezhetk. A szokatlanul nagy engedkenysg valsznleg azzal magyarzhat, hogy a tvoli s bels fekvs tartomnyra Toron kevsb kpes kzvetlen politikai nyomst gyakorolni.
A XIV. zszlhbor utn j sznnel bvlt az orszg eddig sem egyhang vallsi palettja, amikor Lothar dul Hossad hercegkapitny vratlanul prtfogsba vette a dlrl beszivrg szakadr dartonitkat. A Stt Prfta lovagjai korbban is meg-megfordultak nha Abasziszban, m csupn tutaz vndorknt vagy kalandozknt, tbbnyire a nagy tengerparti vrosokban. Ezttal azonban rendezett csapatokban vonultak be dlrl, hogy birtokba vegyk Lothar hercegkapitny adomnyait: egy rgi, romos Uwel-rendhzat, melynek fogadalmas tagsga kipusztult a bosszkldetsekben; egy fej- s jszgvesztssel sjtott felsgrul nemesr hegyi kastlyt, ahonnan elbb mg ki kellett ostromolniuk az eredeti gazdt; s egy hatalmas hercegi erduradalmat, azzal a felttellel, hogy t ven bell kvrat emelnek rajta nerbl.
A nagykirlyt igencsak gondolkodba ejtette hercegkapitnya vratlan bkezsge, s klnfutrral tiltotta meg neki, hogy birtokokat ruhzzon a trvnytelen joglls szektra. Lothar dul Hossad vlaszban rmutatott, hogy Darton egyhza mr csaknem ktezer ve fogadalmas sttusnak rvend Abasziszban. Ktsgtelen, hogy a rgi engedly egy elmlked aszktarendnek szlt, ezek meg itt pnclos lovagok, a klnbsg azonban elhanyagolhat annak a fnyben, hogy istenket mindketten ugyanazon a nven tisztelik. Trvnysrts teht, akrhogy forgatjuk a dolgot, nem trtnt.

Az uralkod knytelen-kelletlen lenyelte a bkt, m a szakadr dartonitk terjeszkedse Toranik hatrain elakadt. Prbltak tjkozdni a tbbi tartomnyban, egy zben maga a Prfta is tlttt pr hetet a szkesfvrosban fehr orkjaival, de tovbbi tmogatkat nem sikerlt szereznik
Rak Narval az egyetlen olyan tartomny, melyet mind a mai napig a honfoglal obasz trzsf leszrmazottai kormnyoznak. A dul Mordak-hz ilyenformn Abaszisz legelkelbb nagyri csaldja: rangban s tekintlyben annyival magasabban llnak mindenki msnl, hogy azzal mr krkedni is flsleges. letvitelk meglepen jzan s mrtktart, hresek kzvetlensgkrl, jkedlykrl s arrl, hogy mennyire megvetik az res formasgokat. Amikor 2783-ban I. Osatur dal Khosszisz Otlokir trdhajtsra s kzcskra ktelezte hercegkapitnyait az audiencikon, Andar dul Mordak volt kzlk az egyetlen, aki semmi kivetnivalt nem tallt ebben - mondvn, hajlongott mr pp elg dal Khosszisz az sei eltt, hogy egyszer-ktszer most viszonozza az udvariassgot.
Hossz fennmaradsukat a dul Mordakok kzmondsos letrevalsgukon s intrikusi gyessgkn kvl ama kvetkezetes politikjuknak ksznhetik, hogy soha, semmilyen krlmnyek kztt nem aspirlnak a koronra. A honfoglal obasz trzsfk dinasztii ugyanis ltalban megszereztk maguknak a nagykirlyi trnt, majd onnan haltak ki; s a dul Mordakok idejben levontk ebbl a megfelel kvetkeztetst.
Hasonl vatossg vezrli ket az let minden ms terletn, gy vallsgyekben is. 1898-ban Brandir dul Mordaknak igen nevezetes fondorlattal sikerlt kibjnia a Tharr hitre trs ktelezettsge all, melyet a maga helyn rszletesen elbeszlnk majd. Egyelre legyen elg annyi, hogy a dul Mordakokat concordijuk egy Mahurastk nev istensg tiszteletre ktelezi, aki lnyegben egy kt s flezer ves sajthiba. Abasziszban mindenesetre sajt trvnyes egyhza van, papsg nlkl s egyetlen laikus hvvel: Rak Narval mindenkori hercegkapitnyval. Tnyleges kultusznak kiptsre trtnt ugyan nhny elvetlt ksrlet, tbbnyire klnfle politikai clzatokkal, ezeket azonban a dul Mordak-hz csrjban flszmolta.

Rak Narvalban a hivatalba lp hercegkapitnyok mindig nyilvnosan deklarljk Mahurastkba vetett hitket, ezt a papiros-istensget azonban termszetesen senki sem veszi komolyan. Valdi meggyzdsk - ha van egyltaln - ppoly kiismerhetetlen, mint a politikjuk. Igaz, Gundor dul Mordak az utbbi vekben barti viszonyt ptett ki Morgena j egyhzval, nhny alkalommal mg fegyveres tmogatst is biztostott szmukra. Egyesek szerint a toroni hatalmi viszonyok alapvet trendezdsre spekull, amelybl Rak Narval j concordival s sokszorosan megersdve kerlne ki. Ez persze risi kockzattal jrna, s a dul Mordak-hz nem szvesen vllal nagy kockzatot - hacsak nem ll vele arnyban a tt is...
Abaszisz hetedik tartomnya a Baraad-sziget, amely eredetileg nem tartozott az obasz honfoglalk ltal megszllt terlethez, hanem llamszerzdssel csatlakozott az orszghoz 2646-ban. Helyzete ebbl kifolylag szmos vonatkozsban eltr a tbbi tartomnytl.
A szigetet toroni kivndorlk teleptettk be a P. sz. II. vezredben, az slakossgot beolvasztva vagy elldzve. Hasonl folyamat volt ez, mint a vele prhuzamosan a Tengermellk fel irnyul migrci, m attl eltren nemcsak kzrendi tmegek vettek rszt benne, hanem a trsadalom valamennyi rtege. A kialakul kolnia teht - br sohasem llt birodalmi fennhatsg alatt - sokkal teljesebben s tfogbban tkrzte a toroni kultrt, mint a nyugati szigetvilg sztszrt kzssgei. Idvel persze knytelen-kelletlen idomult a krnyez kzeghez, de pldul a kasztrendszer egyes cskevnyei a mai napig lnek a Baraad-szigeten, s a rabszolgasg sokkal elterjedtebb, mint a kontinentlis Abasziszban.

A tartomny ltet eleme a tengeri kereskedelem, melybl kedvez fekvse okn hatalmas hasznot flz le. Vezet rtegt a leggazdagabb kalmrdinasztik szk kre adja: tucatnl alig tbb csald, szinte valamennyien toroni eredetek, aki kz rendkvl nehz alulrl bekerlni. A csaldfk, akik hagyomnyosan ptrirknak hvatjk magukat, alkotjk a kormnyztancsot, melynek lre lethossziglani elnkt vlasztanak. A tancs viszi a napi teendket, az elnk irnytja az igazsgszolgltatst, s kpviseli a szigetet minden olyan gyben, amely megkveteli az egysges fllpst (hborban, klpolitikban etc.). Mivel az elnki poszt prtatlansgot s hozzrtst ignyelt, mind gyakrabban elfordult, hogy a ptrirkk nem maguk kzl tltttk be valakivel, hanem az egyetlen olyan kvlll szemlyt vlasztottk meg r a szigeten, akinek tekintlye az vkkel vetekedett: a helyi pspkt. (rtelemszeren Tharr pspkrl van sz.) A kt poszt lass egybemosdsval alakult ki az a gyakorlat, hogy a sziget egyszemlyi vezetje a mindenkori pspk, a pspkt viszont a ptrirkk vilgi tancsa vlasztja. A felsbb egyhzi frumoknak csak a megersts joga maradt, ezt is sikerlt lealkudni ppai szintre, ami lnyegileg formasgg sllyesztette; hiszen nincs az a kinevezs, amit a hrom ppa valamelyike meg ne erstene.

2639-ben a csszri Llekr a Baraad-szigeti pspkt, mint az abasziszi trsg legnpesebb egyhzkzsgnek elljrjt, rseki mltsgra emelte, s kiterjesztette joghatsgt a rgi kisebb pspksgeire. Ez nagy lkst adott a csatlakozsi trgyalsoknak, melyek ekkor mr csaknem kt vtizede folytak Abaszisz s a szigetllam kztt, elssorbain a kzs kereskedelmi rdekek nyomsra. Az egyezmnyt vgleges formjban 2646-ban hirdettk ki, s ezzel a Baraad-sziget Abaszisz hetedik tartomnya lett. A baraadi rontsrsek helyzete igen sszetett: knyes pozciban l, sokfel van elktelezve, s mindezt bizony nem mindig knny sszeegyeztetni. Hatalma elvben ersen korltozott, szmos frumnak tartozik szmot adni rla; ha azonban gyesen kezeli, flmlja brmelyik hercegkapitnyt. Noha magas mltsgot visel Tharr egyhzban, melynek harcosan vdi rdekeit a tbbi tartomnyban, mgis elssorban a szigetllam rdekeit kpviseli, s semmikppen sem tekinthet Toron vak eszkznek.

A Baraad-szigeten termszetesen Tharr vallsa az uralkod, 2646-tl azonban ms kultuszok is megjelentek: az aszisz mintj egyhzgyi szablyozs bevezetse volt az egyik r, amit a szigetllamnak a csatlakozsrt fizetni kellett. Az j talajban klnsen Antoh s Dreina vallsa gykerezett meg gyorsan. Szentlyeik ma mr a sziget szltben-hosszban megtallhatk, noha bizonyos irnyzataik be vannak tiltva: ilyen pldul a Dreina-hit viadomi militns szrnya vagy Antoh meressita szektja. A Tharr-egyhz hitlete Baraadon hatrozottan prakticista kpet mutat. Az emberldozati rtusok pldul a trvnyes bntets szerept vettk t, az oltrra kalzok s ms bnzk kerlnek; ha ppen nincs bellk elegend raktron, nem a sziget lakossgt kezdik el irtani, hanem pnzrt vsrolnak eltlteket Caedonbl. Bonyolult pozcijuk nap mint nap megkveteli a rontsrsekektl, hogy mvszi fokon keressenek s kssenek kompromisszumokat; a fanatikusokat, akik tevkenysgkkel veszlyeztethetnk a kialakult egyenslyt, nem trik meg az egyhzukban.
A Baraad-sziget bizonyos rtelemben a Tengermellk tkrkpnek tekinthet, amellyel rdekes mdon sohasem voltak rosszak a kapcsolatai. Tharr baraadi preltusa annak idejn az elsk kztt ismerte el a Karnelianok hercegkapitnysgt, s ligra lpett velk a nagykirly ellen; napjainkban Calyd Karnelian s Udalbaar rontsrsek ha nem is szvetsgesnek, de egyms vatos tmogatjnak tekinthet, mindkettjket ersen nyugtalantja Morgena egyhznak rohamos trnyerse a kontinentlis Abasziszban.

Az egyes trtnszek ltal kiss tlzan „abasziszi vallsbknek” nevezett szablyozs alapelveit - a hitvall, fogadalmas s tilalmas kategrikat, ezek egymshoz s a vilgi hatsgokhoz val viszonyulst - mg I. Hiere Otlokir idejben dolgoztk ki, s ha tteles megfogalmazsuk nem is az mve, a rendszer egszn mindmig rezni a mdszeres obasz katonaelme jzan gyakorlatiassgt. Az els becikkelyezsekrl is maga dnttt, kt-kt egyhzat sorolt mindhrom kategriba. Az azta eltelt csaknem ktezer esztendben a lajstrom igen tereblyesre duzzadt: flkerlt r - klnfle sttusban - szmos kisebb-nagyobb helyi istensg a Quironeia tgabb krzetbl, csaknem ktszz toroni hekka, nhny tucat termszet- s llatszellem, valamint rengeteg bizonytalan s azonosthatatlan nv, javarszt a rgebbi szzadokbl. Ezeket az ttekinthetsg kedvrt mellztk, illetve csak akkor szerepeltettk, ha becikkelyezskhz valamely fontos trtnelmi esemny fzdik.

Trvnybe iktats ve

Hitvall egyhzak

Fogadalmas egyhzak

Tilalmas
egyhzak

P. sz. 1745 (1)

Antoh, Sogron

Ellana, Uwel

Orwella, Tharr

P. sz. 1769 (2)

Dreina

Krad

 

P. sz. 1816 (3)

 

Darton

 

P. sz. 1897 (4)

Tharr

 

Tharr

P. sz. 1898 (5)

Mahurastk

 

 

P. sz. 1936 (6)

 

Gilron

 

P. sz. 2150/52 (7)

Ranil

Ranil

 

P. sz. 2231 (8)

Alborne

 

 

P. sz. 2241 (9)

 

Ranagol

 

P. sz. 2267 (10)

 

Berkano

 

P. sz. 2270 (11)

 

Lysianel

 
Pontos id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Kalandor!

Blcsessg:

rkezs:

Belpsz a rgi vrromok kz, mindentt fk, de a vr fele mg megvan, egy kisebb khz plt kzpen. Furcsa, kocsmai zajok hallatszanak ki belle. Egy regember -bottal a kezben- feld tart. sz haja a vllig r, szrke csukjs kpnyege a fldet tpett szlvel srolja. Gyorsan kzelt Mr felkszltl, hogy rdtmad, mgusnak nzted...Mikor szreveszed a mosojt az arcn... majd megszlal: -dvzlet Kalandor! Fradtnak tnsz, kerlj beljebb!Belpsz, kalandorok sokasgt tallod itt, beszlgetnek, trgrkodnak, de lthatlag nagyon jl rzik itt magukat. A kocsmros megszlt: -Uram hozhatok valamit?

 

rezd magad itthon, hisz itt minden neked kszlt...

 
Szmll
Induls: 2005-02-13
 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!